Show Dog of the Year 2018
Top by Group / Breed - South Island
Points are based on selected Group and In Show wins from any Championship show throughout New Zealand.
Points awarded are based on the number of entries in the Group or Show.
Group 1 - Toy Group - South Island
Group Leader - Bichon Frise
NZ / Aust & China Ch Overtop Top Boy (Imp HKG) (Jo & Gerard Price Julia Jeffrey) (1434)
Group Leader - Bichon Frise
NZ / Aust & China Ch Overtop Top Boy (Imp HKG) (Jo & Gerard Price Julia Jeffrey) (1434)
Top dog for each breed in the Toy Group in South Island
- Bichon Frise
NZ / Aust & China Ch Overtop Top Boy (Imp HKG) (Jo & Gerard Price Julia Jeffrey) (1434) - Cavalier King Charles Spaniel
NZ Ch Woodcote Moonbeam (G Gwatkin & A Coles) (84) - Chihuahua (Long Coat)
NZ Ch Arizona Star Of Heathcote (Kathy M Morton & Mr A J Gibson) (66) - Chinese Crested Dog
NZ Ch Franzell All Eyez On Me (Rose Paget) (338) - Griffon Bruxellois
NZ Ch Upmarket Red Red Whine (M R Lawrence/ C A McManus & E Middleton) (44) - Italian Greyhound
Rothkeal Flame Frolic (G E & E J Doyle) (144) - Papillon
Aust Sup Ch Treschic Casino Royale (Mrs J Dickinson-Franks & Mr Robin Gray) (1043) - Pekingese
Parkavon Pashion Master (Mr Keith Brown) (474)
Group 2 - Terrier Group - South Island
Group Leader - Fox Terrier (Wire)
NZ Ch Beagelee Shine Your Way (Imp AUST) (M & K Frazer) (534)
Group Leader - Fox Terrier (Wire)
NZ Ch Beagelee Shine Your Way (Imp AUST) (M & K Frazer) (534)
Top dog for each breed in the Terrier Group in South Island
- American Staffordshire Terrier
Zaliamstaff Luv Me Or Leave Me (Zeta Jordan/Jordan Klenner) (349) - Australian Terrier
NZ Ch Tasdale Tophat N Tails (Diane Riley) (203) - Border Terrier
NZ Ch Reichund Ragamuffin Man (Lori Amlehn) (41) - Bull Terrier
NZ Ch Charlemagne Fortune Teller (M & H Tolley) (108) - Cairn Terrier
Aust Gr Ch Natuska Humphrey Bogart [imp Aust] (R E HALL) (199) - Fox Terrier (Smooth)
NZ Ch Charlemagne Living Doll (C Tolley) (345) - Fox Terrier (Wire)
NZ Ch Beagelee Shine Your Way (Imp AUST) (M & K Frazer) (534) - Kerry Blue Terrier
UK / IR / Aust Sup & Can Gr Ch Torums Calico Jack At Irishblu (UK) (Mr K Brown / Mr R Gray / Mr J LeCourt) (410) - Lakeland Terrier
Ryandos San Fransisco (Bob & Jocelyn Styles / R Alcantara JR) (104) - Norwich Terrier
NZ / Aust Ch Norwester Golden Endeavour (Jill Watson) (39) - Staffordshire Bull Terrier
NZ Ch Foxestown The Arch Deacon (Sian Vermeer) (511)
Group 3 - Gundog Group - South Island
Group Leader - English Springer Spaniel
NZ Gr Ch Peasblossom Poet (Imp UK) (N / R & A Trainor) (3871)
Group Leader - English Springer Spaniel
NZ Gr Ch Peasblossom Poet (Imp UK) (N / R & A Trainor) (3871)
Top dog for each breed in the Gundog Group in South Island
- American Cocker Spaniel
Am / Can & NZ Sup Ch Mar-k N Parkavon's Midnight Eclipse (Imp USA) (Mr Keith Brown & Mr Robin Gray) (2309) - Cocker Spaniel
NZ Ch Corsair Two Worlds Collide (Beth Warman / Trevor & Jenny Warman) (1854) - English Springer Spaniel
NZ Gr Ch Peasblossom Poet (Imp UK) (N / R & A Trainor) (3871) - German Shorthaired Pointer
NZ Ch Treufreund Walk This Way CGCB (Sarah Asher) (83) - German Wirehaired Pointer
Aust Gr & NZ Ch Hotwyr Ice Ice Baby (Imp AUST) (Rae Bank & Fiona Dempster) (148) - Golden Retriever
NZ Ch Seacove Privateer RN (D & D Legat / S Asher) (168) - Hungarian Vizsla
NZ Ch Freeman Coming At Ya (C & B Taylor) (155) - Irish Setter
NZ Sup Ch Gwyndara Leave Me Breathless (Imp AUST) (M Lawrence & C McManus / T & L Jones) (1093) - Labrador Retriever
Chasers Chalk it up Charlie (Lynne Cooper & Kim Reuben) (58) - Lagotto Romagnolo
NZ Spr Ch Glenstar Darkside of the Moon (DA Hanson) (1527) - Pointer
NZ Ch Chesterhope Tag Your It (Geoff Pigou) (626)
Group 4 - Hound Group - South Island
Group Leader - Dachshund (Long Haired)
Aust & NZ Gr Ch Briarmist Lone Ranger (Imp AUST) (Beth Warman/ Jim & Lyndall Black) (3552)
Group Leader - Dachshund (Long Haired)
Aust & NZ Gr Ch Briarmist Lone Ranger (Imp AUST) (Beth Warman/ Jim & Lyndall Black) (3552)
Top dog for each breed in the Hound Group in South Island
- Basenji
NZ Ch Kalisha of Jillayla (Roz Cooper) (151) - Basset Hound
NZ Ch Hunterspark Mr Harrison (Lynn Bevan/ Wendy Hewitt & Martin Hewitt) (344) - Beagle
NZ Ch Karakush Spread The Happy (Karla Magnus) (35) - Borzoi
NZ Ch Mayvales Grace and Glamour at Valentina (G McRae) (439) - Dachshund (Long Haired)
Aust & NZ Gr Ch Briarmist Lone Ranger (Imp AUST) (Beth Warman/ Jim & Lyndall Black) (3552) - Dachshund (Miniature Smooth Haired)
NZ Ch Perfect Conquest of Markwell (Robert W Manning) (431) - Irish Wolfhound
NZ Ch Fleetwood Siena (Mrs Jenny Benjamin) (140) - Rhodesian Ridgeback
Pl / NZ & Aust Gr Ch Janusz von der Burg Litermont (Imp AUST) (Coolavin Kennels) (231) - Whippet
NZ SPR Ch Benbridge I Will Survive (Tony Fox & Hank Faifua) (1518)
Group 5 - Working Dog Group - South Island
Group Leader - Bouvier des Flandres
NZ Gr Ch Bon Idees Oh What A Night At Flandresfarm (Imp USA) (Teresa Lawrence) (1177)
Group Leader - Bouvier des Flandres
NZ Gr Ch Bon Idees Oh What A Night At Flandresfarm (Imp USA) (Teresa Lawrence) (1177)
Top dog for each breed in the Working Dog Group in South Island
- Australian Shepherd
NZ Ch Trogun The Buttler (Sarah Abelson) (211) - Border Collie
NZ Ch Fairenvy I am X Quisit (Imp AUST) (Paul Hill) (170) - Bouvier des Flandres
NZ Gr Ch Bon Idees Oh What A Night At Flandresfarm (Imp USA) (Teresa Lawrence) (1177) - Collie (Rough)
NZ Ch Roselane Our Blue Eyed Star (J Davidson & E Riley) (90) - German Shepherd Dog
NZ Ch Westfield Armadeus (Jon Field) (146) - German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
NZ Ch Westfield Gossip Girl (Jon & Amy Field) (41) - Shetland Sheepdog
NZ Spl Gr Ch Shelton Troupador (L Diamanti) (545) - Welsh Corgi (Pembroke)
NZ Ch Merthyr Wanda Be A Fast Bowler (L J Chalmers) (1123)
Group 6 - Utility Group - South Island
Group Leader - Rottweiler
NZ Spr Ch Revell Tis Balou's Reign At Straumburg (Mike Bell) (5004)
Group Leader - Rottweiler
NZ Spr Ch Revell Tis Balou's Reign At Straumburg (Mike Bell) (5004)
Top dog for each breed in the Utility Group in South Island
- Boxer
SPL Gr Ch Tennille Just the Tonic (Diane & John Riley / Gail O'Keefe) (146) - Bullmastiff
NZ Ch Regalmast Wotjobaluk (IMP-AUS) (Sean Deery) (75) - Dobermann
Aust Ch Copperdobe Hotter Than Hell (J Hovell) (219) - Neapolitan Mastiff
Quake Down Under (Imp BEL) (L Phillips) (314) - Rottweiler
NZ Spr Ch Revell Tis Balou's Reign At Straumburg (Mike Bell) (5004) - Samoyed
NZ Ch Lealsam Puffupmytutu (D R Reeve & A Reeve) (136) - Schnauzer (Giant)
NZ Ch Zauberei Xclusive By Ramos (Leanne McTear/Kimberley Frazer/Emma Case Peters) (1917) - Siberian Husky
NZ Ch Alpine Speed Of Sound (Melanie Quinn) (779)
Group 7 - Non-Sporting Group - South Island
Group Leader - Poodle (Miniature)
NZ Sup Ch & Spl Gr Ch I Had A Dream Of Taff (Taff Kennels) (2389)
Group Leader - Poodle (Miniature)
NZ Sup Ch & Spl Gr Ch I Had A Dream Of Taff (Taff Kennels) (2389)
Top dog for each breed in the Non-Sporting Group in South Island
- Bulldog
NZ Ch Wakelinbulls Code Of Silence At Bullestate (Peter Janssen) (385) - Dalmatian
NZ & Spl Gr Ch Paceaway Tearz From Heaven At Zolandia (Imp AUST) (Pam Norman) (385) - French Bulldog
NZ Ch Gefion Braveheart (A C & M S Chrisstoffels) (96) - Great Dane
Charlemagne Careless Wispas (AI) (B / M & H Tolley) (611) - Japanese Spitz
NZ Ch Drakon The Master Of The Game (Lois Butler) (576) - Keeshond
NZ Ch Clandara Lord-Kaos (Joanne M Glasson) (48) - Lhasa Apso
NZ Gr Ch Amahl Django Unchained (Mrs Christine & Miss Georgia Nash) (1494) - Poodle (Miniature)
NZ Sup Ch & Spl Gr Ch I Had A Dream Of Taff (Taff Kennels) (2389) - Schipperke
Sanlyn When Nature Calls (Caitlin McPhail) (38) - Shar Pei
NZ Ch Wuyu Crinkle Cut (P Jamieson) (54) - Tibetan Spaniel
NZ Ch Ampoter Blackstar (E Beattie) (26) - Tibetan Terrier
NZ Ch Caerlaverock Hymm-To-The-Wind (Brian & Louise Harris) (258)