Dogue de Bordeaux Show Results

The following show results have been submitted to our results system for the Dogue de Bordeaux (only past 90 days are shown). It is FREE to submit results.

Championship Show
Open Show
(S) Group or Breed Speciality

10-Mar-19 (Sunday)

North Otago Kennel Association (NZS)

General Specials : Ms Caron Ellis (TAS)   Group Specials : Mr Mathew Morse (VIC)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Moloscyg Hells Flame Boy (Imp AUST) (Laura kennedy)
R/UP BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Dogesfordgs ODE (Laura Kennedy)


9-Mar-19 (Saturday)

Hamilton Kennel Association (SHOW 1) (NZN)

General Specials : Mr C Stefanescu (Romania)   Group Specials : Mr Gunnar Nymann (Denmark)

BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Taureauxroug Devoted to You (Heather Wood)


Hamilton Kennel Association (SHOW 2) (NZN)

General Specials : Ms Monika Blaha (Austria)   Group Specials : Mr B Jenkins (South Africa)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Redsomore Bullets & Aces (Imp AUST) (Heather Wood & Dallas Wood)


North Otago Kennel Association (NZS)

General Specials : Mrs Lianne Rowles (NSW)   Group Specials : Mrs Lianne Rowles (NSW)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Moloscyg Hells Flame Boy (Imp AUST) (Laura kennedy)
R/UP BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Dogesfordgs ODE (Laura Kennedy)



3-Mar-19 (Sunday)

Canterbury Ladies Kennel Association (SHOW 2) (NZS)

General Specials : Mr Wayne Burton (NSW)   Group Specials : Ms Catherine Loft (NSW)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Moloscyg Hells Flame Boy (Imp AUST) (Laura kennedy)
R/UP BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Dogesfordgs ODE (Laura Kennedy)


2-Mar-19 (Saturday)

Canterbury Ladies Kennel Association (SHOW 1) (NZS)

General Specials : Ms Deborah Ninness (New Zealand)   Group Specials : Ms Deborah Ninness (New Zealand)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Moloscyg Hells Flame Boy (Imp AUST) (Laura kennedy)
R/UP BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Dogesfordgs ODE (Laura Kennedy)


24-Feb-19 (Sunday)

North Harbour Kennel Association (SHOW 2) (NZN)

General Specials : Mr S Sim (Phillipines)   Group Specials : Mrs Leah Ryan (NSW)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Redsomore Bullets & Aces (Imp AUST) (Heather Wood & Dallas Wood)


Ashburton Kennel Association (SHOW 2) (NZS)

General Specials : Mrs Catherine Scotton (VIC)   Group Specials : Mrs Catherine Scotton (VIC)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Moloscyg Hells Flame Boy (Imp AUST) (Laura kennedy)
R/UP BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Dogesfordgs ODE (Laura Kennedy)


23-Feb-19 (Saturday)

North Harbour Kennel Association (SHOW 1) (NZN)

General Specials : Mr Brett Thompson (NSW)   Group Specials : Mr Brett Thompson (NSW)

BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Taureauxroug Devoted to You (Heather Wood)


Ashburton Kennel Association (SHOW 1) (NZS)

General Specials : Mr Ben Luxton (SA)   Group Specials : Mr Ben Luxton (SA)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Moloscyg Hells Flame Boy (Imp AUST) (Laura kennedy)
R/UP BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Dogesfordgs ODE (Laura Kennedy)


17-Feb-19 (Sunday)

Central North Island Utility & Non Sporting Dog Assn (SHOW 2) (NZN)

General Specials : Mrs Bronwen Dickson (QLD)   Group Specials : Mr Philip Hickey (QLD)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Redsomore Bullets & Aces (Imp AUST) (Heather Wood & Dallas Wood)




16-Feb-19 (Saturday)

Central North Island Utility & Non Sporting Dog Assn (SHOW 1) (NZN)

General Specials : Mr Philip Hickey (QLD)   Group Specials : Mrs Bronwen Dickson (QLD)

BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Taureauxroug Devoted to You (Heather Wood)
R/UP BOB and Dog CC: Teareauxroug You're the one (Imp AUST) (Angela & Nathan McKenzie)


Tokoroa Canine Association (SHOW 1) (NZN)

General Specials : Ms Louise Dorr (QLD)   Group Specials : Ms Louise Dorr (QLD)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Redsomore Bullets & Aces (Imp AUST) (Heather Wood & Dallas Wood)


27-Jan-19 (Sunday)

Auckland Kennel Council (NZN)

General Specials : Mr Gary Doyle (New Zealand)   Group Specials : Mr Dale Wilkinson (New Zealand)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Redsomore Bullets & Aces (Imp AUST) (Heather Wood & Dallas Wood)


26-Jan-19 (Saturday)

Auckland Non-Sporting & Utility Dog Assn (NZN)

General Specials : Mrs Wendye Slatyer (NSW)   Group Specials : Mrs Wendye Slatyer (NSW)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Redsomore Bullets & Aces (Imp AUST) (Heather Wood & Dallas Wood)


20-Jan-19 (Sunday)

Kapi-Mana Kennel Society (SHOW 1) (NZN)

General Specials : Ikuko Nagazako (Brazil)   Group Specials : Mr Antonio Mracevic (Montenegro)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Dogesfordgs Narni (Emma Hunt & Laura Kennedy)


19-Jan-19 (Saturday)

Manawatu Kennel Association (SHOW 1) (NZN)

General Specials : Mrs Darle Heck (Canada)   Group Specials : Ikuko Nagazako (Brazil)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Dogesfordgs Narni (Emma Hunt & Laura Kennedy)


Manawatu Kennel Association (SHOW 2) (NZN)

General Specials : Mr Luiz Cabral Costa (Brazil)   Group Specials : Mr Luiz Cabral Costa (Brazil)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Dogesfordgs Narni (Emma Hunt & Laura Kennedy)


12-Jan-19 (Saturday)

Banks Peninsula A & P Society (SHOW 1) (NZS)

General Specials : Mrs Rhonda Ralphs (NSW)   Group Specials : Miss Caroline Stuart (NSW)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Moloscyg Hells Flame Boy (Imp AUST) (Laura kennedy)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Crimsoncharm Caught Red Handed (Imp AUST) (Laura Kennedy)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Dogesfordgs ODE (Laura Kennedy)


5-Jan-19 (Saturday)

South Canterbury Kennel Society (SHOW 2) (NZS)

General Specials : Miss Nicole Adams (New Zealand)   Group Specials : Miss Nicole Adams (New Zealand)

Baby in Group: Dogesfordgs ODE (Laura Kennedy)
BOB, Best Bitch & Baby of Breed: Dogesfordgs ODE (Laura Kennedy)

Baby in Group: Dogesfordgs ODE (Laura Kennedy)
BOB, Best Bitch & Baby of Breed: Dogesfordgs ODE (Laura Kennedy)