Cairn Terrier Show Results

The following show results have been submitted to our results system for the Cairn Terrier (only past 90 days are shown). It is FREE to submit results.

Championship Show
Open Show
(S) Group or Breed Speciality

17-Mar-19 (Sunday)

Buller Kennel Association (NZS)

General Specials : Mr Tim Thomas (QLD)   Group Specials : Mr Tim Thomas (QLD)

Puppy in Group: Broc Aon Blaine Of Gartferry (Patricia Brooker)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Broc Aon Blaine Of Gartferry (Patricia Brooker)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Keilah Curadh of Gartferry (Patricia Brooker)
Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Cultraidh Anlon Of Gartferry (Patricia Brooker)


Wanganui Kennel Society (NZN)

General Specials : Miss Pauline Suhr (NSW)   Group Specials : Miss Pauline Suhr (NSW)

BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Joymont Dream Machine (Imp AUST) (Lenore Halliwell)


16-Mar-19 (Saturday)

Buller Kennel Association (NZS)

General Specials : Mrs Kim Haddon (QLD)   Group Specials : Mrs Kim Haddon (QLD)

Junior in Group: NZ Ch Cultraidh Anlon Of Gartferry (Patricia Brooker)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Cultraidh Anlon Of Gartferry (Patricia Brooker)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Broc Aon Blaine Of Gartferry (Patricia Brooker)
Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Keilah Curadh of Gartferry (Patricia Brooker)


Wanganui Kennel Society (NZN)

General Specials : Miss Nicole Lane (NSW)   Group Specials : Miss Nicole Lane (NSW)

BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Joymont Dream Machine (Imp AUST) (Lenore Halliwell)



10-Mar-19 (Sunday)

Terrier Club (NZN) (S)

General Specials : Ms Monika Blaha (Austria)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Oakway Lochness Monster (Lenore & Patricia Halliwell)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Joymont Dream Machine (Imp AUST) (Lenore Halliwell)


Hamilton Kennel Association (Centenary Show) (NZN)

General Specials : Zsuzsanna Balogh (Hungary)   Group Specials : Ms S Desserne (France)

Puppy in Group: Joymont Dream Machine (Imp AUST) (Lenore Halliwell)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Joymont Dream Machine (Imp AUST) (Lenore Halliwell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Oakway Lochness Monster (Lenore & Patricia Halliwell)


North Otago Kennel Association (NZS)

General Specials : Ms Caron Ellis (TAS)   Group Specials : Mrs Lianne Rowles (NSW)

Open in Group: Aust Gr Ch Natuska Humphrey Bogart [imp Aust] (R E HALL)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Natuska Humphrey Bogart [imp Aust] (R E HALL)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: I Got Mine At Jura (Erin Harkess)
Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Keilah Curadh of Gartferry (Patricia Brooker)
Junior of Breed: NZ Ch Cultraidh Anlon Of Gartferry (Patricia Brooker)
Intermediate of Breed: Aust Ch Natuska Destined To Thrill (Imp AUST) (R E Hall)


9-Mar-19 (Saturday)

Hamilton Kennel Association (SHOW 1) (NZN)

General Specials : Mr C Stefanescu (Romania)   Group Specials : Mr B Jenkins (South Africa)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Oakway Lochness Monster (Lenore & Patricia Halliwell)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Oakway Rob Roy (Vern Dormer)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Joymont Dream Machine (Imp AUST) (Lenore Halliwell)


Hamilton Kennel Association (SHOW 2) (NZN)

General Specials : Ms Monika Blaha (Austria)   Group Specials : Mr C Stefanescu (Romania)

BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Joymont Dream Machine (Imp AUST) (Lenore Halliwell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Oakway Lochness Monster (Lenore & Patricia Halliwell)


North Otago Kennel Association (NZS)

General Specials : Mrs Lianne Rowles (NSW)   Group Specials : Mr Mathew Morse (VIC)

Open in Group: Aust Gr Ch Natuska Humphrey Bogart [imp Aust] (R E HALL)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Natuska Humphrey Bogart [imp Aust] (R E HALL)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: I Got Mine At Jura (Erin Harkess)
Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Keilah Curadh of Gartferry (Patricia Brooker)
Junior of Breed: NZ Ch Cultraidh Anlon Of Gartferry (Patricia Brooker)
Intermediate of Breed: Aust Ch Natuska Destined To Thrill (Imp AUST) (R E Hall)


3-Mar-19 (Sunday)

Canterbury Ladies Kennel Association (SHOW 2) (NZS)

General Specials : Mr Wayne Burton (NSW)   Group Specials : Mr Peter Miller (ACT)

Puppy in Group: I Got Mine At Jura (Erin Harkess)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: I Got Mine At Jura (Erin Harkess)


2-Mar-19 (Saturday)

Canterbury Ladies Kennel Association (SHOW 1) (NZS)

General Specials : Ms Deborah Ninness (New Zealand)   Group Specials : Mr Wayne Burton (NSW)

BOB, Dog CC & Puppy of Breed: I Got Mine At Jura (Erin Harkess)


24-Feb-19 (Sunday)

Ashburton Kennel Association (SHOW 2) (NZS)

General Specials : Mrs Catherine Scotton (VIC)   Group Specials : Mrs Catherine Scotton (VIC)

Runner Up in Group: NZ Ch Birselaw Highlander (Imp SCO) (Ms Hilary Calvert)
Intermediate in Group: Aust Ch Natuska Destined To Thrill (Imp AUST) (R E Hall)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Birselaw Highlander (Imp SCO) (Ms Hilary Calvert)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Natuska Destined To Thrill (Imp AUST) (R E Hall)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Trevlac Isla-of-the-Isles (Mrs I Calvert)
Puppy of Breed: I Got Mine At Jura (Erin Harkess)
Open of Breed: Aust Gr Ch Natuska Humphrey Bogart [imp Aust] (R E HALL)



23-Feb-19 (Saturday)

Ashburton Kennel Association (SHOW 1) (NZS)

General Specials : Mr Ben Luxton (SA)   Group Specials : Mr John Green (New Zealand)

Open in Group: Aust Gr Ch Natuska Humphrey Bogart [imp Aust] (R E HALL)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Natuska Humphrey Bogart [imp Aust] (R E HALL)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Birselaw Highlander (Imp SCO) (Ms Hilary Calvert)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Trevlac Isla-of-the-Isles (Mrs I Calvert)
Puppy of Breed: I Got Mine At Jura (Erin Harkess)


17-Feb-19 (Sunday)

Waikouaiti Kennel Association (BENEFIT SHOW) (NZS)

General Specials : Mr Stephen Meredith (New Zealand)   Group Specials : Mr Jim Black (ACT)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Cultraidh Anlon Of Gartferry (Patricia Brooker)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Broc Aon Blaine Of Gartferry (Patricia Brooker)
Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Keilah Curadh of Gartferry (Patricia Brooker)


16-Feb-19 (Saturday)

Waikouaiti Kennel Association (SHOW 1) (NZS)

General Specials : Mrs Lyndall Black (ACT)   Group Specials : Mrs Lyndall Black (ACT)

BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Broc Aon Blaine Of Gartferry (Patricia Brooker)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Cultraidh Anlon Of Gartferry (Patricia Brooker)
Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Keilah Curadh of Gartferry (Patricia Brooker)


Waikouaiti Kennel Association (SHOW 2) (NZS)

General Specials : Mr Jim Black (ACT)   Group Specials : Mr Stephen Meredith (New Zealand)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Cultraidh Anlon Of Gartferry (Patricia Brooker)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Broc Aon Blaine Of Gartferry (Patricia Brooker)
Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Keilah Curadh of Gartferry (Patricia Brooker)


3-Feb-19 (Sunday)

Gore & Districts Kennel Association (Benefit Show) (NZS)

General Specials : Ms Pamela Campbell (WA)   Group Specials : Ms Pamela Campbell (WA)

Open in Group: NZ Ch Keilah Curadh of Gartferry (Patricia Brooker)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Cultraidh Anlon Of Gartferry (Patricia Brooker)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Keilah Curadh of Gartferry (Patricia Brooker)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Broc Aon Blaine Of Gartferry (Patricia Brooker)


2-Feb-19 (Saturday)

Gore & Districts Kennel Association (AM SHOW) (NZS)

General Specials : Prof Brian Corbitt (NSW)   Group Specials : Mr C Chantarasmee (Thailand)

Open in Group: NZ Ch Keilah Curadh of Gartferry (Patricia Brooker)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Cultraidh Anlon Of Gartferry (Patricia Brooker)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Keilah Curadh of Gartferry (Patricia Brooker)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Broc Aon Blaine Of Gartferry (Patricia Brooker)


Gore & Districts Kennel Association (PM SHOW) (NZS)

General Specials : Mr C Chantarasmee (Thailand)   Group Specials : Prof Brian Corbitt (NSW)

Open in Group: NZ Ch Keilah Curadh of Gartferry (Patricia Brooker)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Keilah Curadh of Gartferry (Patricia Brooker)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Cultraidh Anlon Of Gartferry (Patricia Brooker)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Broc Aon Blaine Of Gartferry (Patricia Brooker)


27-Jan-19 (Sunday)

Nelson District Kennel Association (NZS)

General Specials : Mr Zlatco Kraljic (Croatia)   Group Specials : Yogesh Tuteja (India)

Runner Up in Group & Junior in Group: NZ Ch Birselaw Highlander (Imp SCO) (Ms Hilary Calvert)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Birselaw Highlander (Imp SCO) (Ms Hilary Calvert)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Trevlac Skye's the Limit (Mrs I Calvert)


26-Jan-19 (Saturday)

Nelson District Kennel Association (AM SHOW) (NZS)

General Specials : Ling Quan Meng (China)   Group Specials : Ling Quan Meng (China)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Birselaw Highlander (Imp SCO) (Ms Hilary Calvert)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Trevlac Skye's the Limit (Mrs I Calvert)


Nelson District Kennel Association (PM BENEFIT SHOW) (NZS)

General Specials : Yogesh Tuteja (India)   Group Specials : Mr Zlatco Kraljic (Croatia)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Birselaw Highlander (Imp SCO) (Ms Hilary Calvert)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Trevlac Skye's the Limit (Mrs I Calvert)


20-Jan-19 (Sunday)

Kapi-Mana Kennel Society (SHOW 1) (NZN)

General Specials : Ikuko Nagazako (Brazil)   Group Specials : Mr J Singh (India)

BOB, Dog CC & Minor of Breed: Joymont Dream Machine (Imp AUST) (Lenore Halliwell)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Oakway Lochness Monster (Lenore & Patricia Halliwell)


Kapi-Mana Kennel Society (SHOW 2) (NZN)

General Specials : Mr J Singh (India)   Group Specials : Mr Luiz Cabral Costa (Brazil)

BOB & New Zealand Bred of Breed: Oakway Lochness Monster (Lenore & Patricia Halliwell)
Dog CC & Minor of Breed: Joymont Dream Machine (Imp AUST) (Lenore Halliwell)


19-Jan-19 (Saturday)

Manawatu Kennel Association (SHOW 1) (NZN)

General Specials : Mrs Darle Heck (Canada)   Group Specials : Mrs Darle Heck (Canada)

Minor in Group: Joymont Dream Machine (Imp AUST) (Lenore Halliwell)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Joymont Dream Machine (Imp AUST) (Lenore Halliwell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Oakway Rob Roy (Vern Dormer)
Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Oakway Lochness Monster (Lenore & Patricia Halliwell)


Manawatu Kennel Association (SHOW 2) (NZN)

General Specials : Mr Luiz Cabral Costa (Brazil)   Group Specials : Mr Antonio Mracevic (Montenegro)

BOB, Dog CC & Minor of Breed: Joymont Dream Machine (Imp AUST) (Lenore Halliwell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Oakway Rob Roy (Vern Dormer)
Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Oakway Lochness Monster (Lenore & Patricia Halliwell)


13-Jan-19 (Sunday)

Banks Peninsula A & P Society (SHOW 2) (NZS)

General Specials : Miss Caroline Stuart (NSW)   Group Specials : Mrs Rhonda Ralphs (NSW)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Birselaw Highlander (Imp SCO) (Ms Hilary Calvert)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Trevlac Skye's the Limit (Mrs I Calvert)


12-Jan-19 (Saturday)

Banks Peninsula A & P Society (SHOW 1) (NZS)

General Specials : Mrs Rhonda Ralphs (NSW)   Group Specials : Miss Caroline Stuart (NSW)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Birselaw Highlander (Imp SCO) (Ms Hilary Calvert)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Trevlac Skye's the Limit (Mrs I Calvert)


5-Jan-19 (Saturday)

South Canterbury Kennel Society (SHOW 1) (NZS)

General Specials : Mr Martin Hewitt (New Zealand)   Group Specials : Mr Martin Hewitt (New Zealand)

Intermediate in Show: Aust Ch Natuska Destined To Thrill (Imp AUST) (R E Hall)
Intermediate in Group: Aust Ch Natuska Destined To Thrill (Imp AUST) (R E Hall)
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Natuska Destined To Thrill (Imp AUST) (R E Hall)


South Canterbury Kennel Society (SHOW 2) (NZS)

General Specials : Miss Nicole Adams (New Zealand)   Group Specials : Miss Nicole Adams (New Zealand)

Runner Up in Group & Puppy in Group: I Got Mine At Jura (Erin Harkess)
Intermediate in Group: Aust Ch Natuska Destined To Thrill (Imp AUST) (R E Hall)
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: I Got Mine At Jura (Erin Harkess)
R/UP BOB, Res Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Natuska Destined To Thrill (Imp AUST) (R E Hall)

Runner Up in Group & Puppy in Group: I Got Mine At Jura (Erin Harkess)
Intermediate in Group: Aust Ch Natuska Destined To Thrill (Imp AUST) (R E Hall)
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: I Got Mine At Jura (Erin Harkess)
R/UP BOB, Res Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Natuska Destined To Thrill (Imp AUST) (R E Hall)