Hibiscus Coast Kennel Association (SHOW 2) (North Is, NZ)

Date of Show : 2-Feb-19 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Yogesh Tuteja (India)

Best in Show & Open in Show: Kerry Blue Terrier
NZ Spl Gr Ch Mick Jagger of TheCrazyBlu for Aryakas(Imp ITY) (Denise Clark)
Runner Up in Show: Poodle (Standard)
NZ Ch Kateisha Dario Grande (Miss S Donaldson / Ms Y Smith / Mr J Stanton)
Baby in Show: Australian Shepherd
Ukulunga Let's Celebrate (Kat Jackson)
Puppy in Show: Whippet
Arjuna Justa Jigolo (Libby Clarke)
Junior in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Megara Of Pentaki (Mrs Lynley Bray & Mr Martin Hewitt)
New Zealand Bred in Show: Schnauzer (Giant)
NZ Gr Ch Zauberei Xquisite By Ramos (Jocelyn Field / Leanne McTear)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Shane Thomas (QLD)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Lowchen
NZ Gr Ch Black Tie Affair of Cheraton (Mrs Virginia Barlow)
Puppy in Group: Australian Silky Terrier
Altmark A Slice Of Heaven (Robyn Campbell)
Intermediate in Group: Pekingese
NZ Ch Mr McGoo Of Barramba (Ashleigh & Dianne Rogers / Cath Tippett)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Altmark A Slice Of Heaven (Robyn Campbell)

Cavalier King Charles Spaniel
Bitch CC & Puppy of Breed: Redcrest Royal Coronet (Lynn Fothergill)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: El-Toro Page (Fleur Collings)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: El-Toro Golden Boy (Bev Ward)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Payco's Timothy Lad (Julie Mattsson)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ & Aust Ch Karakush Orange isth New Black (Imp AUST) (P J Hedges)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Juleko Ananmi Pilgrims Poetry (A Porter & C Holloway)
Bitch CC & Puppy of Breed: Juleko Ananmi Pixie (Anne Porter & Chris Holloway)

Japanese Chin
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Chiisana Kandai Okurimono (E G & C M Potts)
R/UP BOB, Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Chiisana Ni-Bai No Sutekina (E G & C M Potts)
Dog CC & Junior of Breed: Chiisana Samurai No Musuko (E G & C M Potts)
Baby of Breed: Chiisana Toyo Kirin (E G & C M Potts)

Lowchen
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Black Tie Affair of Cheraton (Mrs Virginia Barlow)
R/UP BOB & Baby of Breed: Kiss N Tell At Cheraton (Virginia Barlow)

Pekingese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Mr McGoo Of Barramba (Ashleigh & Dianne Rogers / Cath Tippett)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Alcazar Hi Mystical Nite Fire (Gloria Shepherd)

Pug
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Asay Clever Trever (Ann van Gijs)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Tai Yuan Total Knock Out (Ashleigh & Dianne Rogers)
Bitch CC & Puppy of Breed: Chopsticks KissmeQT (D Tolladay & L Clarke)
Res Bitch CC: ForrestBlack Box O'Choclates (Tanya Dowd)
Puppy (Dog) of Breed: Happy Days of ForrestBlack (Tanya Dowd & Debbie Hutton)
Open (Bitch) of Breed: NZ Ch Renoir Donna Conla Rosa (Tanya Dowd)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Shane Thomas (QLD)

Best in Group & Open in Group: Kerry Blue Terrier
NZ Spl Gr Ch Mick Jagger of TheCrazyBlu for Aryakas(Imp ITY) (Denise Clark)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Border Terrier
Otterpond Midnight Magic (Gloria Geraghty)
Junior in Group: Airedale Terrier
NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)
New Zealand Bred in Group: Kerry Blue Terrier
NZ Ch Legeartis As You Like It (Anastasia Shadrina)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Oldiron Drive Time (AI) (Imp AUST) (Janice Parr & David Price)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Otterpond Midnight Magic (Gloria Geraghty)
R/UP BOB and Dog CC: NZ Ch Mossrose Shady Knight (S McKandry/ A Logan/ A McArthur)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Boromir Blame the Fates of Vortex (Zoe Shanly)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Boromir Triple Vision From Vortex (A Whiteman / L Flegg / H Holland)

Fox Terrier (Wire)
Res Dog CC & Junior of Breed: Lynmar Snow's Final Fall (Linda C Strongman)
Bitch CC & Puppy of Breed: Evahill Heavenly Hazel (Judy Campbell)
Res Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Lynmar A Rivers Whisper (Linda C Strongman)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Zoendy Selene (Joanne Knighton)

Kerry Blue Terrier
BOB & Open of Breed: NZ Spl Gr Ch Mick Jagger of TheCrazyBlu for Aryakas(Imp ITY) (Denise Clark)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Legeartis As You Like It (Anastasia Shadrina)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Lidaby Dark Knight Rises (M Berkers & L Martel)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred (Bitch) of Breed: Takoda Dream Weaver (Alison Marett)
Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Lidaby The Lone Ranger (Lisa Martel)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr J Walsh Snr (Ireland)

Runner Up in Group & Open in Group: Flat Coated Retriever
NZ Ch Kiwiline Spirit Of Bushman (V & A Pratt)
Baby in Group: Weimaraner
Greyflyte Drama Queen (Cyd Welsh)
Puppy in Group: Golden Retriever
Sandlewood The Antz Pantz (G Nelson & P Gordon)
Junior in Group: Golden Retriever
NZ Ch Sandlewood Runa Mile In M'shus (AI) (Gaye Nelson & Phillida Gordon)

Bracco Italiano
BOB & Baby of Breed: Tesoro Autumn Leaves (Michelle Williamson)
R/UP BOB: Tesoro Winter Holly (Michelle Williamson)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Avila Limited Edition (Anne Taylor)
Bitch CC & Puppy of Breed: Lynmaken Moonbeams (Helen Stride)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Avila Tsaritsa (A Taylor)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Kiwiline Spirit Of Bushman (V & A Pratt)
Junior of Breed: Kiwiline Life of Riley (K & K Dickins / V Pratt)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Arosa Causin' Chaos (AI) (M L Reichmuth & P Hay)
R/UP BOB & Res Dog CC: Treufreund Luck of the Draw (Louise Mark)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Sandlewood Take - A - Bow (S Fleming/ G Nelson & P Gordon)
Res Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Sandlewood Runa Mile In M'shus (AI) (Gaye Nelson & Phillida Gordon)
Puppy of Breed: Sandlewood The Antz Pantz (G Nelson & P Gordon)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Lanascol Was This The Answer (Carolyn Cederman)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Eventide Southern Cross (Angela Murray)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Bradorla Counter Measure (Imp AUST) (Bevan Thorby)

Weimaraner
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Greyflyte Southern-Nik (AI) (Mrs Julie Jorey)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Weissenberg The Phantom (Anne Porter)
Bitch CC & Baby of Breed: Greyflyte Drama Queen (Cyd Welsh)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Afonderi Calico Jack (N McBurney & J McBurney)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Brynmor Levi Rocks (Kelly Te Reo)
Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: Brynmor Ladies League (Kelly Te Reo)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Afonderi All the Way May (N McBurney & J McBurney)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ling Quan Meng (China)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Whippet
NZ Ch Ch Rushndol Laughing Cavalier at Kenalis (K & A Jackson)
Runner Up in Group & Open in Group: Whippet
NZ Ch Taejaan Pure Heroine at Arcon (Imp AUST) (Anita Henderson)
Baby in Group: Beagle
Sarangrave PlayN Hardball (AI) (Amorine Ward)
Puppy in Group: Whippet
Arjuna Justa Jigolo (Libby Clarke)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Megara Of Pentaki (Mrs Lynley Bray & Mr Martin Hewitt)

Basset Hound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Bayparque Ricciarelli (AI) (T Hubbard & T Uerata)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am GCh & Can GCh Foxtails Fast And Furious (Imp USA) (A Ward/S Berndt-Smith/D Smith)
R/UP BOB, Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Sarangrave My Kitchen Rules (AI) (Amorine Ward)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Sarangrave PlayN Hardball (AI) (Amorine Ward)
Junior of Breed: NZ Ch Sarangrave Gate Crasher (Amorine Ward)

Borzoi
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Mayvale's Californian Prince (Wendy Finlayson)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Mayvale's Californian-Dreamin (Wendy Finlayson)

Dachshund (Long Haired)
Baby of Breed: Dachsford Time For Laughter (K Hardwick & S Van der Pol)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Dacville Irresistible (Mrs Shirley Brown)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Dacville Enchantment (Mrs S M Brown)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Megara Of Pentaki (Mrs Lynley Bray & Mr Martin Hewitt)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Nasus Chrishemsworth (Imp AUST) (D & K Hardwick)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Dachsford So You Think (D & K Hardwick)
Baby of Breed: Cerberus Wiccan's Laughter (S Van der Pol & K Hardwick)
Puppy of Breed: Cerberus Vesta at Dachsford (S Van der Pol & K Hardwick)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch PuririKnoll Midnite Special (Debbie Johnston)
Res Dog CC & Puppy of Breed: NZ Ch Sandridge Perfect Gentleman (Peter Boyes)
Res Bitch CC: PuririKnoll Night Moves (Debbie Johnston)
Baby of Breed: PuririKnoll Fire Lake (Sue Laywood)
Puppy (Bitch) of Breed: Sandridge Perfect Lady Nia (Peter Boyes)

Whippet
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Ch Rushndol Laughing Cavalier at Kenalis (K & A Jackson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Taejaan Pure Heroine at Arcon (Imp AUST) (Anita Henderson)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Arjuna Justa Jigolo (Libby Clarke)
Junior of Breed: Benbridge Beauty and Madness at Arcon (Anita & Coral Henderson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ling Quan Meng (China)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
NZ Ch Beaucourt Southern Classic (Cheryl Aalen)
Baby in Group: Australian Shepherd
Ukulunga Let's Celebrate (Kat Jackson)
Junior in Group: Australian Shepherd
Dreamstreets Aurora Australis (Imp USA) (Bronwyn Falconer)
Intermediate in Group: Australian Shepherd
NZ Ch Ukulunga Tactical Moves (Di Falconer)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Dreamstreets Aurora Australis (Imp USA) (Bronwyn Falconer)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Ukulunga War Paint (Kat Jackson)
Res Dog CC: NZ Ch Sutter's Seadonas Sunrise (AI) (T Gould & N Pelletier)
Res Bitch CC & Baby (Bitch) of Breed: Ukulunga Ocean Boulevard (B Falconer)
Baby of Breed: Ukulunga Let's Celebrate (Kat Jackson)
Intermediate of Breed: NZ Ch Ukulunga Tactical Moves (Di Falconer)

Bouvier des Flandres
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Flandresfarm American Playboy (Danielle Schouten & Teresa Lawrence)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Der Ingolsta Emelda Markos (Cathy Mackenzie)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Toatahi Nine Inch Nails (J King and N Clayton)
Res Dog CC & New Zealand Bred of Breed: Luceo Sogno di Venezia (Cathy Mackenzie)
Res Bitch CC & Baby of Breed: Toatahi Just Push Play (J King & N Clayton)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Beaucourt Southern Classic (Cheryl Aalen)
Baby of Breed: Beaucourt Pinkie Promise (Cheryl Aalen)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Vicki Schneider (QLD)

Best in Group & New Zealand Bred in Group: Schnauzer (Giant)
NZ Gr Ch Zauberei Xquisite By Ramos (Jocelyn Field / Leanne McTear)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: St Bernard
NZ Ch Lusanne Tomb Raider (Gary Neal & Sue Jobey)
Puppy in Group: Boxer
Kadence Kiss My Ace (AI) (Aynsley Downie)
Open in Group: Italian Corso Dog
NZ Ch Itacor Ebony Dream (Imp AUST) (S Mischefski)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Deja Vu Von Romanshof (Imp) (A Wilkinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Imagin Absolut Regret (M/ N & R Gadsdon)

Boxer
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Roski Rocketman (K K & R J Mihaka)
Puppy of Breed: Kadence Kiss My Ace (AI) (Aynsley Downie)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Martyn Big Bad Wolf At Parima (Melissa Armit)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Martyn Two For The Show At Armit (Melissa Armit)

Italian Corso Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Itacor Ebony Dream (Imp AUST) (S Mischefski)

Newfoundland
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Miquelon Night Star (Maria Hoebergen)

Rottweiler
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Cobilde Kebechets Temptation (Imp AUST) (W J & D K Smith/ Steve Greer)

Samoyed
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Kalisa Dream Weaver (J Simpson)
R/UP BOB, Bitch CC & Baby of Breed: Kalisa This Lil Light Of Mine (E Clausen & J Kernohan)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Gr Ch Zauberei Xquisite By Ramos (Jocelyn Field / Leanne McTear)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: NZ Ch Kortmar Kubo Sakura Blossom (Imp AUST) (Chris Pike)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Alyeshka Everlasting Light (S Halliday/ T Letele & D Koolen)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Baby of Breed: Snowolf Life's Adventure (Liesl Eksteen & Giselle Jeannes)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Lusanne Tomb Raider (Gary Neal & Sue Jobey)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Lusanne thanx for coming (Gary Neal & Sue Jobey)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Yogesh Tuteja (India)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Standard)
NZ Ch Kateisha Dario Grande (Miss S Donaldson / Ms Y Smith / Mr J Stanton)
Runner Up in Group & Junior in Group: Keeshond
NZ Ch Neradmik I Believe In Miracles at Starkenburgh (Imp CAN) (Jeannette Wingels)
Baby in Group: Chow Chow
Chowleigh Star Maker (Imp Aust) (Janet Jenkins-Piggott)
Puppy in Group: Bulldog
Izabull King Louis (Beverly Dudeck)
Intermediate in Group: Lhasa Apso
NZ Ch Tai Fanza National Pride (Rose Krammer & Sean Walton)
New Zealand Bred in Group: French Bulldog
NZ Ch Warfare vu Floki (Rebecca Dalglish and Vannessa Joyce)

Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Izabull My Iron Man (Beverly Ann Dudeck)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Canute Acheron (T Hubbard & T Uerata)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Izabull King Louis (Beverly Dudeck)
Res Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Bullyk First Lady (T Hubbard & T Uerata)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Chowleigh Pacific Star (Imp AUST) (Janet Jenkins-Piggott)
R/UP BOB & Baby of Breed: Chowleigh Star Maker (Imp Aust) (Janet Jenkins-Piggott)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup Ch Cristabo Tails By Candlelite (C Peck & S McKandry)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Cristabo Street Hustler (Carla Peck/ Suzanne McKandry/ Steve Greer)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Warfare vu Valentino (Rebecca Dalglish & Vanessa Joyce)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Warpaint After The Goldrush (Imp AUST) (R & P Lowe)
New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Warfare vu Floki (Rebecca Dalglish and Vannessa Joyce)

Great Dane
BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ Ch Monteral Music Man at Lapsewood (Gary Withers)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: NZ Ch Onyxdanes Rev Itup Baby N Ride at Devon (Paula Pollard)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Mondial Out of the Shadows (Sue Howard)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Gold Merit Talbothights Tiz Romeo (Mrs Susan George)
Bitch CC & Puppy of Breed: Mondial Save the Best for Last (Sue Howard)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Arashi Sophie's Choice (Susan George)
Baby of Breed: Talbothights Tiz Juliet (Mrs Susan George)

Keeshond
BOB & Junior of Breed: NZ Ch Neradmik I Believe In Miracles at Starkenburgh (Imp CAN) (Jeannette Wingels)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: NZ Ch Neradmik Jimmy Stewart at Starkenburgh (Imp CAN) (Jeannette Wingels)

Lhasa Apso
Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Tai Fanza National Pride (Rose Krammer & Sean Walton)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Fancy Pants For Whitout (Mrs E Rowe & Mrs W E Jellyman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Fancy That At Whitout (Mrs E Rowe & Mrs W Jellyman)
Bitch CC & Puppy of Breed: Silver Sheen at Whitout (Wendy E Jellyman)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Kateisha Dario Grande (Miss S Donaldson / Ms Y Smith / Mr J Stanton)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: NZ Ch Kelka's Forever Fame (Imp SLOV) (Kathy Grinter)
Junior of Breed: Rebox Summer Romance (Mrs Wendy Jellyman)
Intermediate of Breed: NZ Ch Kamsin Bonny Prince (Kathy Grinter)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Khyisenge Angel O Har-lem (Jane Burke)
R/UP BOB, Bitch CC & New Zealand Bred of Breed: NZ Ch Khyisenge Rising Ah-narchy (Jane Burke)
Baby of Breed: Khyisenge Dont Forget D Joker (Jane Burke)
Baby (Bitch) of Breed: Khyisenge Paper Wings (Jane Burke)